Nový Jimramov

HomepageNový Jimramov je obec, která se nachází v samotném srdci Českomoravské vrchoviny v CHKO Žďárské vrchy.  Je roztroušena na širokém území v údolí řeky Fryšávky a na přilehlých stráních.  Původně ji tvořily tři samostatné vsi – Hutě (dnes Nový Jimramov), Paseky a Rabuňka (dnes Jimramovské Paseky) a Široké Pole. První zmíňka o obci se objevuje už v 17. století, kdy byla v místech jimramovského panství postavena sklářská huť a s ní panská vrchnost zřídila i domky pro dělníky.  Sklárna však neměla dlouhého trvání, vystřídala jí výroba kvalitního papíru, poté přádelna vlny a následně i truhlárna (výroba hrábí, pak židlí a stolů).  V současné době je nevyužívána. Obec dostala dokonce kolem roku 1750 vlastní pečeť, ta má ve znaku poprsí sv. Petra.

 

Homepage

 V současné době je Nový Jimramov aktivní samostatnou obcí, především zásluhou místních dobrovolných hasičů, kteří zde mají více než stoletou historii. Také poskytuje velké množství celoročního vyžití jako je například turistika, cykloturistika, houbaření apod. Obcí také prochází červená turistická značka, po které se můžete dostat k nedaleké zřícenině hradu Štarkov (též hrad Skály). Počátky této historické památky sahají až do 14. století. V obci funguje i lyžařský areál (SKI Areál Jimramov) a zdejší krásnou přírodu je možné si užít i na běžkách.

 

V Novém Jimramově se dochovalo i několik domků, které jsou dokladem lidového stavitelství v kraji. Mezi památkově chráněné objekty patří mimo jiné například malá roubenka čp. 40 nebo domek na vysoké podezdívce čp. 34.

Homepage    Homepage

 

Dnes má obec Nový Jimramov 66 stálých obyvatel (dle informací Ministerstva vnitra ke dni 1. 1. 2019) a díky krásnému a klidnému prostředí i množství chalupářů. S rozlohou 4,24 km² se nachází v nadmořské výšce 540 m.n.m. a leží 18 km severovýchodně od Nového Města, v okrese Žďár nad Sázavou.

Naše obec patří do mikroregionu Novoměstsko a leží na červené turistické značce v CHKO Žďárské vrchy.